Thursday, April 26, 2012

Thursday: Fast Food Breakfast at Home- Save Money AND Calories

If anyone is familiar with my hubby, you will know that he adores fast food- probably more than anything I can make. (Don't ask me why- I have no idea) So, I decided to make him some fast food at home- you save calories AND dinero. For our fast food meal, I made egg and cheese sandwiches and hashbrowns.

Healthier, because these hashbrowns are baked and not deep-fat-fried. Instead of eggs packed with preservatives and artificial cheese, these are made with 100% real cheddar and a simple egg/milk blend.

Hashbrowns
The way I made the hashbrowns is really similar to my Crispy, Delicious Roasted Potatoes
1- Grate well-washed potatoes with a cheese grater
2- Spread them on a greased cookie sheet that is lined with foil
3- Bake at 350 for 20-25 minutes or until the potatoes are brown on the bottom
4- Broil for 2-4 minutes until the top of the potatoes are crispy and brown
5- Sprinkle with salt and pepper

BOOM! You make hashbrowns that are A: far cheaper than fast food breakfasts and B: CRAZY better for you- not only are these crisp and delicious, they are HEALTHY! Boom!

Egg McMuffins
1- Bake layered refrigerator biscuits (usually 12-15 minutes at 350)
2- Mix 4 eggs with 1/4 cup of milk and pour into a small, greased frying pan at medium  to medium-low heat; cover with a lid and allow to cook for 10 minutes until cooked through
3- Slice the egg into fourths and layer on the biscuit with a slice of cheese and allow to warm in the oven on a cookie sheet for 2-3 minutes until the cheese is just melted
My Finished Meal

BOOM! Egg and cheese muffins! Far less expensive and far healthier! And let's admit it- easy as pie to make!

Here is my full meal- a nice glass of milk, plus, since I had extra roll dough, I threw in some 4 Ingredient Blackberry Cinnamon Rolls. Yum!






2 comments:

  1. Depending on where you live, it is a little different, but the hashbrowns, for example, are usually 1.09. These hashbrowns cost maybe .20 each to make. I'm not sure of the egg McMuffin price off-hand, but these cost about .45 cents a piece.

    ReplyDelete

src='http://shuttle.sharexy.com/LoaderLite.js'>